Świerzb - czym jest i jak wygląda

W związku z zakażeniem tego rodzaju pasożytem, nieprzyjemne swędzenie nasila się szczególnie nocą. Z oczywiście względów więc, jest to wysoce niekomfortowe dla osoby zarażonej. Świerzb jest także pasożytem, który bez problemu przenosi się na pozostałych domowników. W jego leczeniu konieczne jest więc kompleksowe podejście - zarówno przyjmowanie odpowiednich medykamentów do stosowania na skórze, jak i stosowanie odpowiednich środków do czyszczenia powierzchni oraz prania tkanin. W tym artykule przedstawiamy, czym jest świerzb, a także jak wygląda.

Świerzbowiec ludzki – co to za pasożyt?

Sam świerzb to nazwa choroby, jaką wywołuje pasożyt świerzbowca ludzkiego łac. Sarcoptes scabiei var. hominis. Jest on mikroskopijnych rozmiarów, niewidoczny gołym okiem. O zakażeniu, jakie on wywołuje, świadczyć może między innymi świąd, który nasila się nocą, a także zapalenie na skórze, umiejscowione w głównej mierze w okolicy brzucha. Okres wylęgania świerzbowca ludzkiego trwa do 3 tygodni. Pomimo tego, że do tego czasu zakażenie pasożytem może nie dawać jeszcze objawów, to jednak chory już na tym etapie może dalej zarażać inne osoby.

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie świerzbem?

Podobno świerzb to choroba osób, które mają na bakier z higieną. Jest to oczywiście mitem. Zakażeniu sprzyjają na przykład zaburzenia gospodarki hormonalnej, jakie występują podczas okresu dojrzewania. Stąd na zarażenie najbardziej narażone są dzieci, nastolatki oraz osoby w podeszłym wieku.

Jak wygląda zakażenie świerzbem?

Schorzenie tego rodzaju wiąże się z wysokim dyskomfortem dla osoby zarażonej. Ze względu na nasilający się nocą świąd, może doprowadzić nawet do bezsennych nocy i trudności z zasypianiem. W wyniku zarażenia, na skórze pojawia się czerwonawy wykwit będący efektem zapalenia. Może także pojawiać się wysypka o charakterze grudkowo-pęcherzykowym, świadcząca o reakcji alergicznej na białko tego pasożyta. Szczególnie charakterystyczne są tzw. nory świerzbowcowe, które samice drążą w skórze w celu złożenia jaj.

Widząc podobne objawy, konieczna jest wizyta u dermatologa, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę w celu odkrycia, czy wspomniane tutaj objawy faktycznie wynikają z zakażenia świerzbowcem, a nie są efektem innego schorzenia.

 

Lekarska e-Konsultacja z e-Receptą* na świerzb

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl