Świerzb a inne choroby

W innym artykule wspominaliśmy już, że świerzb pojawia się między innymi przez styczność z zarażonymi tym pasożytem osobami, poprzez niewłaściwą higienę, a także w wyniku obniżenia się odporności. Ze względu na ten ostatni czynnik, może się zdarzyć, że zarażenie pasożytem świerzbowca ludzkiego może towarzyszyć wielu chorobom współistniejącym, a już w szczególności innym problemom skórnym. W takim przypadku mogą być trudności we właściwej diagnostyce zarówno choroby właściwej, jak i zarażenia świerzbowcem. Ba! Niekiedy zdarza się, że świerzbowiec, ze względu na to, jakie objawy powoduje, może przykryć inną chorobę, o podobnych objawach.

Charakterystyczne objawy świerzbu

Zaczerwienienie skórne oraz świąd to najbardziej charakterystyczne objawy, świadczące o zarażeniu się omawianym tutaj pasożytem. Okazuje się jednak, że podobne dolegliwości mogą występować w przypadku wielu różnych innych chorób bądź w wyniku ekspozycji na czynnik wywołujący atak alergii. Niekiedy podobne objawy występują również na fragmentach skóry, która nie jest zarażona świerzbem, w takim przypadku może to być wynik reakcji alergicznej na przykład na odchody, ślinę, jaja lub fragmenty ciał roztoczy.

Atak takich objawów może być niezwykle ostry i dolegliwy, w takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, który potwierdzi zarażenie świerzbem bądź inną chorobą. Placówki medyczne wyposażone są bowiem w odpowiedniego rodzaju sprzęty, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie precyzyjnej diagnozy, na przykład za pomocą dermoskopu. Diagnoza może być utrudniona przez zmiany alergiczne bądź zmiany starcze, w takim razie konieczna jest konsultacja lekarska.

Które fragmenty ciała najczęściej atakuje świerzbowiec?

Omawiany w tym artykule pasożyt swoje nory drąży głównie w okolicach przestrzeni międzypalcowych u rąk, a także w pobliżu nadgarstków. Nierzadko może ulokować się także w okolicach narządów płciowych ze względu na cień, wilgoć i ciepło - ma tam bardzo dobre warunki rozwoju. Rzadziej spotkać można świerzbowca ludzkiego ulokowanego na plecach czy skórze głowy. Ze względu na lokalizację w okolicy narządów płciowych, niektóre objawy, które on wywołuje, łatwo pomylić z chorobami wenerycznymi, które również mogą powodować powstawanie zaczerwienienia oraz nieprzyjemnego swędzenia. Między innymi ze względu na ochronę przed rozwojem świerzbowca ważna jest regularna, codzienna kąpiel lub prysznic.

Z jakimi schorzeniami można pomylić świerzb?

Ze względu na dość ogólne objawy, jakie daje zarażenie świerzbowcem ludzkim, można go pomylić z takimi chorobami, jak: rybia łuska, kontaktowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, osutka polekowa, choroba Dariera czy łuszczyca. Co ciekawe, historycznie świerzb przyczyniał się do dość wysokiej umieralności, z tego względu, iż nieleczony zwiększał ryzyko zarażenia się sepsą. Świerzbowiec ludzki, może także przyczyniać do rozwinięcia takich schorzeń, jak:

  • zapalenie naczyń limfatycznych,
  • niesztowicy,
  • zapalenia tkanki podskórnej,
  • czyraków.

Okazuje się, jednakże, że zarażenie się świerzbowcem może przyczyniać się nie tylko do rozwoju chorób natury bakteriologicznej czy wirusowej, ale także być związane z rozwojem problemów psychicznych.

Psychologiczne aspekty zarażenia się świerzbowcem

Poczucie wstydu czy dyskomfort psychiczny to ledwie wierzchołek góry lodowej wszystkich psychologicznych objawów, jakie pośrednio towarzyszą zarażeniu pasożytem świerzbowca. Ze względu na nieco niską wiedzę społeczeństwa na temat tego schorzenia, zarażenie świerzbem może w niektórych kręgach wiązać się z odrzuceniem danej jednostki. Odtrącanie danej osoby przeradza się w poczucie odrzucenia, beznadziejności, przeradza się także w zachwianie równowagi emocjonalnej.

Nie lekceważ objawów zarażenia świerzbem

Z powyższych względów tak ważne jest, aby podjąć się leczenia świerzbu, tak szybko jak tylko zobaczymy pierwsze objawy zarażenia się tym pasożytem. Zadbaj zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychicznie, podejmując się odpowiedniego leczenia dermatologicznego.

 

Lekarska e-Konsultacja z e-Receptą* na świerzb

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl