Grzybica czy świerzb?

Niektóre choroby mogą wywoływać bardzo podobne objawy, przez co zachodzą trudności w zlokalizowaniu ich źródła. Podobnie jest z zakażeniem pasożytem świerzbu bądź drożdżaka białego, odpowiadającego za wywoływanie grzybicy. Na wskutek zarażenia się wspomnianymi drobnoustrojami, na skórze może pojawiać się opuchlizna, zaczerwienienie, a także świąd. W przypadku zakażenia się pasożytem świerzbu, atakuje on w nieco inny sposób niż drożdżak biały. Jaka jest różnica między grzybicą a świerzbem? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Świerzbowiec ludzki - jak atakuje człowieka?

Pasożytem skórnym tego rodzaju można zarazić się poprzez kontakt bezpośredni lub pośredni z osobą, która sama jest nim zakażona. Do przeniesienia się świerzbu może dojść na przykład poprzez kontakt seksualny, a także stosowanie wspólnej pościeli, ubrań, ręczników czy jeszcze innych nośników. Zapłodniona samica świerzbowca ludzkiego, po dostaniu się na skórę, zaczyna drążyć w niej tunele, w których składa jaja. W tunelach pozostają także odchody tego pasożyta, co u osoby wrażliwej, może prowadzić do silniejszych reakcji alergicznych.

Objawy związane z obecnością świerzbowca ludzkiego na skórze nasilają się nocą, z tego względu, iż ciepło pobudza pasożyta. Staje się on bardziej ruchliwy, a to z kolei wzmaga swędzenie, opuchlizna może się powiększać, a zaczerwienienia jeszcze bardziej zarumienić. W przypadku zarażenia świerzbem, stosowanie środków przeciwświądowych jest bezskuteczne – przynosi jedynie chwilową ulgę, chociaż nie eliminuje go w całości.

W jaki sposób wyleczyć zarażenie świerzbowcem?

Przede wszystkim warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który oceni, czy objawy wskazują faktycznie na zarażenie świerzbem, czy może jednak wynikają z innej choroby. Lekarz także zleca stosowanie odpowiednich leków - maści, kremów itp. przeznaczonych do eliminacji tego rodzaju pasożyta. W procesie leczenia konieczne jest też stosowanie odpowiednich proszków do prania ubrań i pościeli - na nich bowiem może przenosić się świerzbowiec ludzki. Podobne preparaty biobójcze przeznaczone do eliminacji pasożytów znaleźć możesz w naszym sklepie internetowym.

Zarażenie drożdżakiem białym - w jaki sposób atakuje grzybica?

Candida albicans, zwany także drożdżakiem białym, jest elementem flory bakteryjnej, występującej w ludzkim układzie pokarmowym, oddechowym, moczowo-płciowym, a także samej skórze. O ile flora bakteryjna pozostaje w równowadze, nie grozi nam rozwój grzybicy, jednakże w wyniku jej zaburzenia bądź upośledzenia układu immunologicznego (co związane może być na przykład z zarażeniem wirusem HIV, grypą bądź rozwojem nowotworu), drożdżak biały może zacząć się namnażać w naszym organizmie, co z kolei stać się może przyczyną rozwoju choroby – grzybicy.

Jakie są objawy drożdżycy (grzybicy)?

Zbyt długie zwlekanie z leczeniem grzybicy tego rodzaju może przyczyniać się do rozwoju takich objawów, jak: gorączka, grzybica jamy ustnej, reakcje alergiczne, nietolerancje pokarmowe, ból gardła, infekcje ucha i zatok, zapalenie spojówek, przewlekłe zmęczenie, gorączka i wiele innych. Wśród objawów można wyróżnić także te, które wywołuje zakażenie świerzbowcem ludzkim, czyli występowanie opuchlizn, świądu i zaczerwienień. Co ciekawe, grzybica wywołana przez drożdżaka białego może przyczyniać się z czasem do rozwoju problemów psychicznych: niepokoju, wahań nastroju, bezsenności, depresji czy irracjonalnego lęku.

W jaki sposób następuje leczenie grzybicy?

Lekarz najczęściej przepisuje w takim przypadku odpowiednie medykamenty przeciwgrzybiczne, jednakże ostatnimi czasy można zauważyć, że drożdżak ludzki staje się coraz to bardziej odporny na działanie leków. Okazuje się jednak, że dobra flora bakteryjna w naszym organizmie hamuje jego namnażanie, dlatego podczas zakażenia, warto stosować odpowiednie probiotyki. Dietę warto wzbogacić także o nabiał, na przykład sery i jogurty, które zawierają w sobie potrzebne nam bakterie.

Przede wszystkim konsultacja z lekarzem

O ile wiele ludzi podejmuje się leczenia samemu, to jednak warto zawsze udać się do lekarza, kiedy zauważymy niepokojące objawy. Jeśli nie wiemy, czy dany problem jest natury dermatologicznej, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie niepewności, co do leczenia, pokieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

 

Lekarska e-Konsultacja z e-Receptą* na świerzb

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl