Leczenie świerzbu

Nieprzyjemne swędzenie może być objawem wielu chorób natury dermatologicznej. Podobne symptomy daje zakażenie świerzbem. Jest to pasożyt z grupy roztoczy, który szczególnie lubi umiejscawiać się na skórze człowieka. Samice tego pasożyta drążą w skórze ślepe tunele, w których składają jaja. Jest to choroba nie tylko uciążliwa, ale też cechująca się wysoką zaraźliwością. Jej leczenie wymaga kompleksowego podejścia. W jaki sposób postępuje leczenie świerzbu? Tego dowiesz się, czytając przygotowany przez nas artykuł.

Czym jest świerzbowiec ludzki?

Jak już wspomnieliśmy, jest to pasożyt z grupy roztoczy o mikroskopijnych rozmiarach. Niemożliwe jest dostrzeżenie go gołym okiem. Najczęstszą przyczyną zarażenia się nim, jest fizyczny kontakt z osobą chorobą. Świerzb bardzo lubi rozprzestrzeniać się na skórze, kiedy stosowana jest niewłaściwie higiena ciała. Stany zapalne, jakie pojawiają się w wyniku zakażenia, wynikają między innymi tego, że samice, aby złożyć jaja, drażą w warstwie rogowej naskórka tunele, w których następnie składają jaja. Swędzenie i stan zapalny wynikają także z tego, że pasożyt ten pozostawia na skórze swoje odchody.

Jak rozpoznać świerzb?

Rozpoznanie tej choroby nie jest takie łatwe. Wynika to przede wszystkim z tego, że podobne objawy mogą występować również przy innych problemach skórnych. Najczęstszymi objawami są: świąd, stan zapalany oraz wysypka grudkowo-pęcherzykowa, która pojawia się w wyniku reakcji alergicznej na odchody i białko świerzbowca ludzkiego. Charakterystyczne są przede wszystkim tunele, jakie samice drążą w warstwie rogowej naskórka. Te szczególnie można zauważyć między innymi w przestrzeniach międzypalcowych, powierzchni grzbietowej dłoni i stóp, a także na łokciach i nadgarstkach.

Jak wygląda leczenie świerzbu?

Przede wszystkim koniecznie trzeba udać się do lekarza dermatologa, który doskonale wie, jakie medykamenty przepisać, aby wyleczyć zakażenie świerzbowcem ludzkim. Poza tym będzie w stanie precyzyjnie określić, czy objawy wynikają faktycznie z zakażenia wspomnianym pasożytem, czy może powstały z innego schorzenia. Potwierdzenie diagnozy wykonuje się za pomocą próby barwnikowej. Skórę pokrywa się jodyną, a ta z kolei ujawnia nory wydrążone przez świerzbowca.

Do leczenia świerzbu stosuje się przepisywane na receptę leki z permetryną, do stosowania miejscowego. Mogą one występować na przykład w postaci płynu czy maści. Do najpopularniejszych należą takie leki, jak: Infectoscab, Crotamiton czy Novoscabin (ostatni wykorzystuje się jako środek ochronny przez zakażeniem pasożytem).

Kompleksowe podejście do usuwania świerzbu

W czasie leczenia świerzbu, konieczne jest kompleksowe podejście do usuwania pasożyta. Ważne jest, aby nie tylko pozbyć się go ze skóry, ale także całego domu. Warto w takim wypadku prać pościele, ubrania, czyścić odpowiednimi środkami meble (szczególnie tapicerowane). Preparaty do prania tkanin i mycia powierzchni proponujemy w naszym sklepie internetowym - zachęcamy do ich zakupu!

 

Lekarska e-Konsultacja z e-Receptą* na świerzb

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl