Skąd bierze się świerzb

Uciążliwe swędzenie na powierzchni ciała może wynikać z możliwości zarażenia się świerzbem - pasożytem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie ze względu na dość dotkliwe objawy. Choroba ta może dotyczyć tak naprawdę wszystkich grup społecznych, bez względu na wiek, rasę, zawód, płeć, a nawet status zamożności. Do zarażenia się tym pasożytem może dojść po prostu w wyniku kontaktu z osobą już zarażoną, nawet w momencie, kiedy dana osoba sama nie wie o tym, że jest chora.

Czym jest świerzb?

Jest to nazwa choroby, jaką wywołuje zakażenie świerzbowcem ludzkim. Jest to ektopasożyt przypisywany do rodziny roztoczy. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, nie można go dojrzeć gołym okiem, niemniej jego atak jest uciążliwy ze względu na utrzymujący się świąd. Pasożyt świerzbowca ludzkiego żywi się naskórkiem, z kolei samice tego pasożyta, w celu złożenia jaj, drążą w skórze ślepe tunele, w których składają jaja.

W jaki sposób następuje zarażenie świerzbowcem?

Wystarczy kontakt z zarażoną osobą. Tyczy się to nie tylko dotyku fizycznego skóra do skóry, ale też używania rzeczy, tych samych, co osoba zarażona. Świerzb może bowiem przenosić się w wyniku spania w tym samym łóżku, tej samej pościeli bądź używania tych samych ręczników przy wycieraniu rąk. Do pokonania świerzbowca ludzkiego, konieczne jest podejście kompleksowe – stosowanie zarówno preparatów przeznaczonych do stosowania na skórze, jak i stosowanie odpowiednich środków myjących do prania czy czyszczenia powierzchni w domu.

Czynniki wpływające na rozwój tej choroby

Świerzbem o wiele łatwiej jest się zarazić w momencie, kiedy człowiek nie utrzymuje wystarczająco wysokiego poziomu higieny. Na rozwój tego pasożyta może wpłynąć także między innymi przebywanie w przeludnionych miejscach, obniżona odporność czy wyniszczenie fizyczne. Szczególnie na zarażenie się świerzbowcem ludzkim narażone są osoby poniżej 15. roku życia. A już w szczególności niemowlęta i małe dzieci, które jak wiadomo czasami kochają się pobrudzić.

 

Lekarska e-Konsultacja z e-Receptą* na świerzb

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl