Epidemia świerzbu w Holandii - sytuacja kryzysowa

Choć zdrowy rozsądek podpowiada, że w wysoko rozwiniętym państwie epidemia choroby, której rozprzestrzenianie się związane jest z lekceważeniem podstawowych zasad higieny, raczej nie może się wydarzyć, rzeczywistość przygotowała w tym przypadku zupełnie inny scenariusz. Podczas, gdy cały świat wciąż próbował poradzić sobie z koronawirusem, Holandia mierzyła się i dalej mierzy się ze zgoła innym problemem. Mowa tutaj o dynamicznym wzroście liczby zarażeń świerzbowcem - pasożytem powodującym zmiany na skórze oraz dokuczliwe swędzenie (świerzb).

Jestem zainteresowany »
Świerzbowce i świerzb u zwierząt domowych.

Choroby natury dermatologicznej mogą mieć swoje podłoże w wielu czynnikach — począwszy od wrodzonych predyspozycji i nadwrażliwości, aż po pewne niedociągnięcia w zakresie higieny. Zazwyczaj jednak rozpatrujemy tego typu dolegliwości wyłącznie w kontekście ludzkim, co dla posiadaczy własnych pupili (a także dla hodowców) może z czasem okazać się nie lada problemem. Poniżej przyglądamy się nieco bliżej kwestii świerzbu u zwierząt domowych, jednocześnie omawiając możliwe odmiany, objawy oraz zagrożenia dla człowieka.

Jestem zainteresowany »
Świerzb u zwierząt - przegląd świerzbowców zwierzęcych

Choroby pasożytnicze występują nie tylko u ludzi - może się nimi zarazić nawet 40 ssaków z różnych rodzin i rzędów. Jak zatem przebiega świerzb u zwierząt? Jakie są jego odmiany u poszczególnych gatunków? Udzielamy odpowiedzi na te pytania w poniższym wpisie – zapraszamy do jego przeczytania i zapoznania się z informacjami na temat tego odmian świerzbu zwierzęcego u różnych gatunków zwierząt udomowionych, hodowlanych oraz dziko żyjących.

Jestem zainteresowany »
Odmiana świerzbu - świerzb norweski

Wyróżnia się kilka rodzajów chorób skórnych w postaci dermatozy objawiającej się zmianami skórnymi, którymi można się zakazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub dotykanymi przez nią przedmiotami. Jedną z odmian świerzbu jest świerzb norweski wywoływany przez zewnątrzpasożytnicze roztocza Sarcoptes scbabiei var. hominis. Czym charakteryzuje się ten rodzaj choroby i jakie są jego objawy? Jak wygląda proces leczenia crusted scabies? Odpowiedzi na te pytania i inne istotne informacje znajdują się w poniższym tekście.

Jestem zainteresowany »
Świerzb - objawy u niemowląt i dzieci w wieku do 12 lat

Ta zakaźna choroba pasożytnicza skóry może wystąpić u każdego z nas, jednak najbardziej narażeni na nią są najmłodsi członkowie naszych rodzin. Świerzb, wywoływany jest przez roztocza gatunku Sarcoptes scabiei var. hominis, objawia się charakterystycznymi wykwitami skórnymi oraz silnym, uporczywym świądem zarówno u niemowląt, starszych dzieci, jak i dorosłych. Do zakażenia tym ludzkim pasożytem dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu fizycznego z osobą chorą, a niekiedy poprzez wspólne korzystanie z zainfekowanych przedmiotów, np. odzieży, ręczników czy pościeli.

Jestem zainteresowany »
Zakażenie świerzbem - przyczyny i objawy

Jak już wielokrotnie na naszym blogu wspominaliśmy - świerzbowiec to pasożyt, które daje wysoce nieprzyjemne objawy. Dyskomfort fizyczny przekłada się jednocześnie na stan psychiczny. Ze względu na stygmatyzację tego schorzenia, wielu zarażonych wstydzi się iść do lekarza, aby rozpocząć leczenie.

Jestem zainteresowany »
Świerzb - czym jest i jak wygląda

W związku z zakażeniem tego rodzaju pasożytem, nieprzyjemne swędzenie nasila się szczególnie nocą. Z oczywiście względów więc, jest to wysoce niekomfortowe dla osoby zarażonej. Świerzb jest także pasożytem, który bez problemu przenosi się na pozostałych domowników.

Jestem zainteresowany »
Leczenie świerzbu

Nieprzyjemne swędzenie może być objawem wielu chorób natury dermatologicznej. Podobne symptomy daje zakażenie świerzbem. Jest to pasożyt z grupy roztoczy, który szczególnie lubi umiejscawiać się na skórze człowieka. Samice tego pasożyta drążą w skórze ślepe tunele, w których składają jaja. Jest to choroba nie tylko uciążliwa, ale też cechująca się wysoką zaraźliwością. Jej leczenie wymaga kompleksowego podejścia. W jaki sposób postępuje leczenie świerzbu? Tego dowiesz się, czytając przygotowany przez nas artykuł.

Jestem zainteresowany »
Zwalczanie świerzbowca w mieszkaniu

Jest to pasożyt, do którego zwalczania trzeba podejścia kompleksowego. Świerzbowiec może osiadać nie tylko na skórze, ale także ubraniach, meblach tapicerowanych, pościeli, poduszkach i wielu innych elementach wyposażenia Twojego domu. Konieczne jest więc wdrożenie leczenia zakażenia tymże pasożytem, a także pozbycie się go ze wszystkich innych powierzchni. Jak to zrobić? Jakie środki najlepiej działają na świerzbowca, a co z kolei zdecydowanie nie zadziała? Tego dowiesz się, czytając przygotowany przez nas artykuł.

Jestem zainteresowany »
Grzybica czy świerzb?

Niektóre choroby mogą wywoływać bardzo podobne objawy, przez co zachodzą trudności w zlokalizowaniu ich źródła. Podobnie jest z zakażeniem pasożytem świerzbu bądź drożdżaka białego, odpowiadającego za wywoływanie grzybicy.

Jestem zainteresowany »
Skąd bierze się świerzb

Uciążliwe swędzenie na powierzchni ciała może wynikać z możliwości zarażenia się świerzbem - pasożytem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie ze względu na dość dotkliwe objawy.

Jestem zainteresowany »
Świerzb a inne choroby

W innym artykule wspominaliśmy już, że świerzb pojawia się między innymi przez styczność z zarażonymi tym pasożytem osobami, poprzez niewłaściwą higienę, a także w wyniku obniżenia się odporności.

Jestem zainteresowany »
Świerzb - zapobieganie

Bardzo często profilaktyka ułatwia walkę z chorobami i niweluje szanse na ich wystąpienie. Z tego względu w artykule omówimy sposoby, które mogą pomóc w uniknięciu dolegliwości skórnych, wywoływanych przez Sarcoptes scabiei.

Jestem zainteresowany »
Świerzb – jak można się zarazić

Wiedza o tym, jak świerzb się przenosi, powinna być powszechna. Dzięki temu w wielu przypadkach będzie można go uniknąć lub odpowiednio wcześnie rozpoznać dolegliwość i bezzwłocznie rozpocząć leczenie.

 

Jestem zainteresowany »
Świerzb - leczenie

W poprzednich publikacjach omówione zostały podstawowe fakty, dotyczące choroby. W tym artykule podejmiemy temat sposobów leczenia świerzbu oraz też czasu, potrzebnego na pełną rekonwalescencję.

Jestem zainteresowany »
Świerzb – objawy

Niektóre objawy choroby udaje się rozpoznać stosunkowo wcześnie, inne nie. Na co więc zwrócić uwagę, gdy podejrzewamy świerzb? Jakie objawy wskazują na to, że mamy do czynienia z infekcją skóry wywołaną przez roztocze Sarcoptes scabiei? Po jakim czasie od kontaktu z patogenem chorobotórczym mogą wystąpić symptomy? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Jestem zainteresowany »
Świerzb - czym jest?

Choroby skóry są bardzo powszechne, a jedną z najczęściej występujących na całym świecie jest infekcja skóry świerzbowcem ludzkim czyli świerzb. W tym artykule przedstawimy dokładnie, czym jest świerzb oraz jakie są jego przyczyny. W kolejnych publikacjach przedstawimy objawy choroby, przebieg oraz jej leczenie.

Jestem zainteresowany »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl