Zakażenie świerzbem - przyczyny i objawy

Jak już wielokrotnie na naszym blogu wspominaliśmy - świerzbowiec to pasożyt, które daje wysoce nieprzyjemne objawy. Dyskomfort fizyczny przekłada się jednocześnie na stan psychiczny. Ze względu na stygmatyzację tego schorzenia, wielu zarażonych wstydzi się iść do lekarza, aby rozpocząć leczenie. To nie jest z kolei też łatwe. Wymaga bowiem kompleksowe podejścia. Ważne jest, aby pozbyć się nie tylko świerzbowca ludzkiego znajdującego się na skórze, ale też mogącego zalegać w tkaninach czy nawet na powierzchniach mebli w domu.

Jakie dokładne są przyczyny zakażenia świerzbem i jakie daje ono objawy? Zapraszamy do przeczytania artykułu na ten temat.

Przyczyny zakażenia świerzbowcem ludzkim

Okazuje się, że rocznie aż 200 000 osób choruje w Polsce na świerzb. Zarażenie się pasożytem jest możliwe poprzez kontakt bezpośredni lub pośredni z osobą, która jest zarażona. Warto tutaj wspomnieć, że jest mała szansa na przejście zakażenia w wyniku podania ręki. Jednakże im dłuższy kontakt tym większa szansa na to, że pasożyt przeniesienie się również na nas. Między mity można włożyć stwierdzenie, że zakażenie świerzbowcem wynika z utrzymania nieodpowiedniej higieny. Powszechność tejże opinii nie świadczy o jej prawdziwe. Nawet osoby, dbające regularnie o swoją higienę, mogą się zarazić.

Jakie są objawy zakażenia świerzbem?

Przede wszystkim świąd, który nasila się szczególnie nocą lub po kąpieli. Ciepło wydzielane przez wodę lub panujące pod kołdrą, pobudza świerzbowca ludzkiego, przez co objawy te są wtedy szczególnie silne. Ponadto w wyniku zarażenia tym pasożytem, skóra robi się czerwona i występuje na niej wysypka grudkowo-pęcherzykowa. Jednym z charakterystycznych objawów jest występowanie nor świerzbowcowych. Są to ślepe tunele wydrążone w wierzchniej warstwie skóry, w których samice składają jaja.

Widząc podobne objawy, warto jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa, aby wdrożyć leczenie. Świerzbowiec to pasożyt cechujący się wysokim wskaźnikiem zaraźliwości, im wcześniej zostanie wykryty, tym łatwiej się go będzie pozbyć.

 

Lekarska e-Konsultacja z e-Receptą* na świerzb

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl