Świerzb - czym jest?

Choroby skóry są bardzo powszechne, a jedną z najczęściej występujących na całym świecie jest infekcja skóry świerzbowcem ludzkim czyli świerzb. W tym artykule przedstawimy dokładnie, czym jest świerzb oraz jakie są jego przyczyny. W kolejnych publikacjach przedstawimy objawy choroby, przebieg oraz jej leczenie.

Świerzb - czym jest?

Świerzb to infekcyjna, pasożytnicza choroba skóry, która dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Świerzb może dotknąć każdego człowieka, bez względu na wiek. Pewnym mitem są złe warunki sanitarne, które oczywiście sprzyjają rozprzestrzenianiu się świerzbowca, ale równie często na tę chorobę zapadają osoby dbające o higienę osobistą i higienę otoczenia. Jego zakażenia świerzbowcem pojawiają się także w przeludnionych miejscach i dużych skupiskach ludzkich, np. domach opieki, szpitalach, szkołach i przedszkolach itp.

W krajach bardziej rozwiniętych świerzb (z łac. scabies) dotyka mniej niż 1% populacji. Szacuje się, że na całym świecie na to schorzenie cierpi ok. 300 mln ludzi, w Polsce rocznie choruje na świerzb ok. 200.000 osób.

Co go powoduje?

Schorzenie jest wywoływane przez świerzbowce ludzkie łac. Sarcoptes scabiei var. hominis, czyli pasożyty, które należą do grupy roztoczy. Mają one jasny, białawy kolor, odżywiają się komórkami naskórka i dorastają do 0,4 milimetra długości. Poza ciałem człowieka mogą przeżyć maksymalnie do 7 dni, np. na pościeli, na biurku czy huśtawce na placu zabaw.

Roztocza przedostają się na skórę najczęściej poprzez bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zarażoną (ok 70% zakażeń), rzadziej po zetknięciu się z przedmiotami (ok. 30% zakażeń świerzbem). Świerzbowce mogą poruszać się po niej z prędkością nawet 2,5 centymetra na minutę. Następnie wgryzają się do warstwy rogowej naskórka. Tam drążą kanały, w których samice składają 2 lub 3 jaja. Po niedługim czasie wykluwają się larwy. W przeciągu 3 tygodni larwy rozwijają się i przekształcają w dojrzałe osobniki, które także zaczynają się rozmnażać, powodując rozwój i nasilenie choroby.

 

Lekarska e-Konsultacja z e-Receptą* na świerzb

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl