Świerzb – objawy

Niektóre objawy choroby udaje się rozpoznać stosunkowo wcześnie, inne nie. Na co więc zwrócić uwagę, gdy podejrzewamy świerzb? Jakie objawy wskazują na to, że mamy do czynienia z infekcją skóry wywołaną przez roztocze Sarcoptes scabiei? Po jakim czasie od kontaktu z patogenem chorobotórczym mogą wystąpić symptomy? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Świerzb - objawy i rozpoznanie

Do najczęstszych symptomów, które świadczą o tym, że można mieć do czynienia ze świerzbem należą:

  • dokuczliwy i intensywny świąd w konkretnych miejscach, który nasila się pod wpływem ciepła, np. w nocy lub po kąpieli,

  • zmiany skórne pod różnymi postaciami, np. przeczosów (podłużnych, małych ubytków w skórze),

  • swędzące małe krostki na skórze,

  • swędzące pęcherze, pękające po podrapaniu,

  • wysypka w postaci niewielkich, czerwonych grudek,

  • zaczerwienienie skóry.

Kiedy pojawiają się objawy świerzbu?

Zazwyczaj pierwsze symptomy, wskazujące na tę chorobę, występują w przeciągu 3 do 6 tygodni od zarażenia. Jest to czas wylęgania, w którym pasożyty zdążyły już przedostać się do warstwy rogowej naskórka, a samice złożyły jaja. 3 tygodnie to przybliżony okres, w trakcie którego z jaj wykluwają się larwy i przeobrażają w dorosłe osobniki, gotowe do dalszego rozrodu.

W jakich miejscach występują zmiany skórne?

Jeżeli istnieje podejrzenie zarażenia świerzbem, ale nie wystawiły jeszcze objawy, należy kontrolować sytuację i obserwować ciało, aby na bieżąco wykryć ewentualne zmiany.

U niemowląt pęcherzyki, wysypka czy też grudki mogą pojawić się w fałdkach skóry, czyli miejscach takich, jak szyja, pachy, pachwiny, przestrzeń między palcami u rąk i stóp. Czasami zmiany występują również na głowie i w okolicach pępka. U starszych dzieci objawy mogą pojawić się w postaci swędzenia i wysypki na podeszwach stóp oraz na dłoniach. Z kolei u dorosłych symptomy widać w przestrzeni znajdującej się między palcami, a także na pośladkach, narządach płciowych, piersiach i fałdach skóry, np. okolicach brzucha, na łopatkach.

Należy pamiętać o tym, aby wszelkie odstępstwa od normy jak najszybciej konsultować z lekarzem medycyny!

 

Lekarska e-Konsultacja z e-Receptą* na świerzb

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl